Romové a jejich tradice

RÓMSKÁ KUCHYNĚ - recepty
RÓMSKÁ MÓDA
RÓMSKÉ ZVYKY
Rómské zelí
(10 porcí)
1 středně velké uzené koleno
1 hlávkové zelí
4 rajčata
2 papriky
1 feferonka
2 cibule
1 rajský protlak
2 lžíce sádla
10 dkg hladké mouky
ocet
sůl
červená paprika
Uzené koleno uvaříme do měkka a vykostíme. Do poloviny zbylého vývaru nakrájíme
najemno hlávkové zelí, přidáme nakrájená rajčata, papriky a cibuli. Dále přidáme
najemno nakrájenou feferonku, rajský protlak, sůl a ocet. Na sádle si zpěníme do
růžova cibuli, a pak přidáme hladkou mouku s přidáním červené papriky. Uzené maso
nakrájené na kostky přidáme do polévky a zahustíme připravenou jíškou. Podle
chuti si dochutíme.
Kakaové šinga
1 kg polohrubé mouky1 kostička droždí
10 lžic pískového cukru
3 vejce
citrónová kůra
1/2 l vlažného mléka
250 g másla Hera
kakao
sůl
Mouku nasypeme do mísy, přidáme 3 vejce, rozpuštěné máslo, 10 lžic cukru, špetku soli a nastrouhanou citrónovou kůru. Do mísy přidáme do vlažného mléka kostku droždí se lžičkou mouky a cukru. Vykynutý kvásek nalijeme do mísy, vše prohněteme. Dáme kynout těsto na teplé místo. Z vykynutého těsta vyválíme 3 placky, které pomažeme máslem. Kakao smícháme s cukrem a pomažeme jím vyválené placky. Smotáme do rolády a vložíme do olejem vymazaného pekáče. Pečeme při 180 °C asi 30 minut. Během pečení potíráme rozpuštěným máslem.
PEČIVO
Mariklja
(pro 2 osoby)300g polohrubé mouky
droždí
sůl
voda
špetka cukru
1 vejce
olej
Z droždí, cukru a trošky vody rozmícháme v hrnečku kvásek, necháme ho vzejít na teplém místě. Do misky dáme mouku, 1 vajíčko, špetku soli, kvásek. To vše rozmícháme a dolijeme vodou tak, aby těsto bylo středně tuhé (na válení). Propracujeme a rozválíme na 1 cm tloušťky. Hrníčkem nebo skleničkou vykrajujeme kolečka a smažíme na oleji dozlatova. Hotové mariklja jsou výborné namazané máslem a posypané cukrem nebo třeba se salámem. Nahrazují tak pečivo.
Pšeničný chléb se slaninou (bokeli)
(1 bochník)200 g slaniny
jedlá soda
750 g pšeničné polohrubé mouky
sůl
lžička octa
kmín
olej na vymazání pekáče
Slaninu nakrájíme na kostičky a osmažíme na pánvi. Tento chleba se nedělá s kváskem. Na to, aby těsto vzešlo, se užije jedlá soda. Těsto tedy připravíme tak, že smícháme mouku, osmaženou slaninu, vodu, sůl, ocet, kmín a sodu. Těsto dobře vypracujeme tak, aby bylo tužší. Necháme odpočinout na teplém místě tak 3/4 hodiny, a pak pečeme na olejem vymazaném plechu nebo pekáči v troubě tak, že nejprve necháme péci na asi 250 stupňů 15 minut, pak teplotu snížíme asi na 200 stupňů a dopékáme ještě 3/4 hodiny. Během pečení je dobré potírat chleba slanou vodou. Tip: Při pečení nechte v troubě nádobku s vodou. Kůrka chleba pak bude krásně měkká. Poznámka: Jedná se o recept olašských Romů.